Menu
0 Kurv
  • Du har ingen varer i kurven

    Gå til kurven
Gå til kurven kr. stk. á Du har ingen varer i kurven Gå til kurven Køb for {{difference}} mere for at få fragtfri levering Samlet pris

100 % Syrah

Frisk, fyldig og frugtig rødvin på ren spansk syrah, ikke tilsat sulfitter

840 kr. ekskl. moms
Beskrivelse
100 % Syrah

Om varen

100 % Syrah rødvin, 6 flasker a 0,75 liter.

Frisk og karakteristisk naturrødvin med en flot lilla farve og en dejlig duft af rød frugtkompot. Den er kraftig i smagen, med en god krop og fylde og masser af personlighed. Her er tale om en vin, der godt kan tåle modspil, fra fx retter med vildt eller julegåsen.

Produceret uden afklaring og filtrering og uden tilsætning af sulfitter, hvorfor der kan forekomme bundfald.

Fakta

Land: Spanien
Område: Catalonien, Penedès
Producent: Castell d'Age
Druer: Syrah
Alkohol-%: 14

Ikke tilsat sulfitter.

Om producenten

Castell d'Age er en familieejet vingård i Penedès i Catalonien, som har produceret økologisk, biodynamisk og naturvin igennem generationer.

Vinene og cavaerne herfra er produceret med en dyb respekt for jorden og afgrøderne. Junyent-familien, som driver vingården, lægger ekstra stor vægt på at finde den bedste jordbund for hver sort.

Denne omhu og opmærksomhed bæres igennem alle stadier af produktionen, fra fermentering til flaske, og resultatet smages tydeligt i det endelige produkt.

Indhold

Indhold

Henter...